Мезотерапия при целулит

              За първи път през 1952г. френският лекар  Д-р Мишел Пистор (1924-2003) въвежда този метод, първоначално  в лечението на ревматологични и травматологични заболявания. През 1958г. публикува своите  клинични проучвания и въвежда термина  “Мезотерапия”, който термин се приема и популяризира от френската преса. През 1987г. методът мезотерапия се приема от Френската Академия по Медицина като интегрална част от традиционната медицина.

Прилага се при:

  • целулит (това е най-ефективния метод за разрешаване на проблема)
  • локализирани мастни натрупвания
  • стрии

Постига се хидратиране, стягане и лифтинг на тялото.

 

Процедурата:

             Методът представлява серия от микроинжекции, които се инжектират в слоевете на кожата произлизащи от ембрионалната мезодерма, откъдето произлиза и термина мезотерапия. Реално инжектиранията се правят в епидермиса, дермата или хиподермата, което зависи от третирания проблем. Убожданията се правят през интервал от 0.5 до 2 см. и на дълбочина от 1 до 10мм. Използват се тънки игли 27, 30 или 32G и с дължина от 4 до 10мм. Инжектират се различни “коктейли” от традиционни или хомеопатични медикаменти, витамини, минерали, аминокиселини, хиалуронова киселина, въглероден двуокис и др. Инжектирането на продуктите става ръчно или със специални пистолети.

              Манипулацията е слабо болезнена и голяма част от пациентите изпитват само известен дискомфорт, разбира се трябва да се има предвид, че при хората има различен праг на чувствителност. За обезболяване на процедурата се прилагат обезболяващи кремове или в инжектираните коктейли се добавят обезболяващи средства.

             Броят на процедурите се определя от вида на третирания проблем и неговата тежест, като той може да варира от 3 до 15-20 терапии през интервал от 1 до 3-6 седмици. Продължителността на една терапия е около 20-30 мин. и не изисква специална подготовка и възстановяване.

Нежелани ефекти:

             Основният нежелан ефект е, че на местата на убожданията се появяват доста често синини (изчезват за около една седмица), което зависи от здравината на кръвоносните съдове на пациента и от уменията на лекаря. Задължително е 2 дни преди и след терапията пациента да не приема Аспирин. Други нежелани ефекти са зачервяването и леката оточност в третираната зона, сърбеж, парене, чувство на натъртено, които изчезват в рамките на няколко часа до 4-5 дни.

Резултати:

             Трайността на ефекта зависи от начина на живот на пациента и физическата активност. В зависимост от третирания проблем се провеждат 1 или 2 серии от процедури през годината, които задължително се последват от поддържащи терапии през 1, 2 или 3 месеца.