Какво е еризипел?
Еризипелът е бактериална инфекция в горния слой на кожата. Обикновено се причинява от бактерии – Streptococcus от група А. Инфекцията се характеризира с появата на зачервени петна с голям диаметър, лъскава, опъната и понякога силно болезнена кожа. Това заболяване често е придружено от други симптоми – втрисане, покачване на телесната температура до 40°С, главоболие, отпадналост и общо неразположение. Най-често еризипелът засяга лицето и подбедриците. Инфекцията обикновено може да се лекува ефективно с антибиотици.
Какви са симптомите на еризипел?
Симптомите на еризипела обикновено включват:
- Повишена телесна температура;
- втрисане;
- цялостно неразположение;
- червена, подута и болезнена област на кожата с повдигнат ръб;
- Везикули (мехури) върху засегнатата област;
- подути лимфни възли;
Когато еризипела засяга лицето, подутата област обикновено включва носа и бузите.
Кои са причините за развитие на еризипел?
Еризипела възниква вследствие инфектирането на кожата със стрептококи от група А. Тези бактерии обикновено живеят върху кожата и други повърхности, без да причиняват никаква вреда. Те обаче могат да навлязат в кожата Ви чрез нарушаване на нейната цялосто (одраскване, разчесване, рана и др.) и да причинят инфекция. В някои случаи може да се изолира комбинирана бактериална флора – изолират и други бактерии освен стрептококите. В тези случаи се налага приложението на няколко антибиотика, за да се постигне успешен терапевтичен резултат.
Други причини за еризипел включват:
- улкуси (язви) по кожата;
- хирургически разрези;
- ухапвания от насекоми;
- определени състояния на кожата, като атопичен дерматит;
- Отоци на долните крайници поради здравословни проблеми, като сърдечна, бъбречна и чернодробна недостатъчност;
- Инжекционно приложение на наркотични вещества.
Кой е изложен на риск?
Възрастните пациенти над 60 години с придружаващи заболявания са по-склонни да развият еризипел. Рискови фактори за развитие на болестта са сърдечна, бъбречна и чернодробна недостатъчност, които водят до отоци по долните крайници. Също така операции, които водят до нарушаване на лифмната система и впоследсвтие до лимфен застой.
Как се диагностицира еризипел?
Диагнозата Еризипел може да се постави при физикален преглед. Вашият дерматолог ще Ви разпита за придружаващи симптоми – висока телесна температура, втрисане, главоболие. Също така при огледа на кожата ще се потърси вероятна “входна врата” за инфекцията – разчесване, раничка или друго нарушение на цялостта на кожата. Ще Ви попита дали това е първа изява на заболяването, тъй като Ерисипелът имасклонност да рецидивира.
Как се лекува еризипел?
Повечето пациенти с еризипел могат да се лекуват в домашни условия, но по-тежките случаи изискват болнично лечение. Тъй като Еризипелът е бактериална инфекция, неговото лечение включва системни антибиотици. Вашият дерматолог може да значи също компреси, антисептици и локални антибиотици, с които да третирате засегнатата зона. При рецидивиращ Еризипел Вашият дерматолог ще Ви даде указания как да се грижите за Вашата кожа и какви медикаменти да прилагате с цел превенция.
Превенция
Ако нараните кожата си, почистете я веднага с топла сапунена вода и нанесете антибиотичен мехлем. Покрийте раната си с превръзка. Сменяйте превръзката ежедневно, докато се образува круста (коричка). Наблщдавайте раните си за промени като зачервяване, болка, подуване и изтичане на гноевиден ексудат. Това може да са признаци на инфекция.
Следвайте предпазни мерки, ако имате отоци на долни крайници или състояние, което увеличава риска от развитие на целулит:
- Поддържайте кожата си хидратирана, за да предотвратите изсушаване.
- Незабавно лекувайте състояния, които причиняват нарушаване на цялостта на кожата, например като микоза на стъпалата, екзема, наранявания, ухапване от насекоми и др.
- Често проверявайте краката си за признаци на нараняване или инфекция.