

Какво е целулит?
Целулитът е често срещана и понякога болезнена бактериална инфекция на кожата. Първоначално заболяването започва с еритем (зачервяване) и подуване на засегната област, кожата е топла и болезнена при допир. Зачервяването и подуването могат да се разпространят бързо и да обхванат обширни зони. Най-често засяга кожата на долните крайници, но инфекцията може да се появи навсякъде по тялото и лицето. Целулитът представлява локализирано или дифузно възпаление на съединителната тъкан, което обхваща кожата и подкожните структури. Инфекцията може да се разпространи чрез лимфната и кръвоносната система. Целулитът може да стане животозастрашаващ ако не се лекува. Потърсете медицинска помощ веднага, ако имате симптоми.
Причини
Целулитът се причинява от навлизането на бактерии в кожата при нарушаване на нейната цялост. Бактериите Staphylococcus и Streptococcus са главни причинители на целулита.
Рискови фактори
- порязване, одраскване или друго нараняване на кожата;
- отслабена имунна система;
- кожни заболявания, които причиняват нарушаване на цялостта на кожата, като екзема, микоза стъпалата и др.;
- инжектиране на наркотични вещества;
- диабет;
- отоци на долни крайници (лимфедем);
- затлъстяване;
- нелекувани ухапвания от насекоми;
- изгаряния;
- хронична чернодробна или бъбречна недостатъчност и др.
Симптоми
Симптомите на целулит включват:
- болка и чувствителност в засегнатата област;
- зачервяване или подуване на кожата;
- стегната, лъскава, подута кожа;
- усещане за топлина в засегнатата област;
- треска.
По-сериозните симптоми на целулит включват:
- втрисане;
- отпадналост;
- умора;
- виене на свят;
- замаяност;
- мускулни болки;
- Висока телесна температура;
- Изпотяване.
Симптоми като тези могат да означават, че целулитът се разпространява:
- сънливост
- летаргия
- мехури
- червени ивици по кожата
Свържете се веднага с Вашия лекар, ако имате някой от тези симптоми.
Лечение
Лечението на целулит включва прием на антибиотици през устата или венозно в продължение на 7 до 14 дни. По преценкла Вашият лекар може също да Ви предпише обезболяващи. Почивайте, докато симптомите Ви се подобрят. Повдигнете засегнатия крайник по-високо от нивото на сърцето си, за да намалите подуването.
Целулитът трябва да изчезне в рамките на 7 до 10 дни след като започнете да приема на антибиотици. Може да се нуждаете от по-продължително лечение ако инфекцията ви е тежка поради хронично състояние или отслабена имунна система. Дори ако симптомите ви се подобрят в рамките на няколко дни, продължете до край приема на антибиотици, предписани от Вашия лекар. Това ще гарантира, че сте се излекували напълно.
Свържете се с Вашия лекар, ако:
- не се чувствате по-добре в рамките на три дни след започване на антибиотичното лечение;
- симптомите ви се влошават;
- развивате треска.
Може да се наложи да се лекувате с интервенозни антибиотици в болница, ако имате:
- висока температура, която продължава и след започване на терапията;
- ниско кръвно налягане;
- инфекция, която не се подобрява с антибиотици;
- отслабена имунна система поради други заболявания.
Възстановяване
Симптомите Ви трябва да започнат да се подобряват в рамките на 1 до 3 дни след като започнете да приемате антибиотици. Довършете цялата доза, която Ви е предписал Вашият лекар, дори ако се чувствате по-добре. Това ще Ви гарантира, че сте се излекували напълно. Следвайте препоръките на Вашия дерматолог за измиване и локална грижа на засегнатата област на кожата.
Превенция
Ако нараните кожата си, почистете я веднага с топла сапунена вода и нанесете антибиотичен мехлем. Покрийте раната си с превръзка. Сменяйте превръзката ежедневно, докато се образува круста (коричка). Наблщдавайте раните си за промени като зачервяване, болка, подуване и изтичане на гноевиден ексудат. Това може да са признаци на инфекция.
Следвайте предпазни мерки, ако имате отоци на долни крайници или състояние, което увеличава риска от развитие на целулит:
- Поддържайте кожата си хидратирана, за да предотвратите изсушаване.
- Незабавно лекувайте състояния, които причиняват нарушаване на цялостта на кожата, например като микоза на стъпалата, екзема, наранявания, ухапване от насекоми и др.
- Често проверявайте краката си за признаци на нараняване или инфекция.